Tinklaraštis

Jei širdis būtų atskirta nuo išorės poveikių, širdis plaktų kaip laikrodis – visiškai vienodais laiko intervalais tarp dūžių. Vis tik širdies ritmas nuolat svyruoja – tai ir yra širdies ritmo variabilumas (ŠRV), kuris dar vadinamas širdies ritmo kintamumu. ŠRV yra klasikinis streso vertinimo rodiklis.

 

Rezonansinis kvėpavimo dažnis – tai kvėpavimo dažnis, kuriuo kvėpuojant kvėpavimas ima derėti ir rezonuoti su širdies ritmo kitimu ir kraujo spaudimo kitimu. Tik kvėpuojant rezonansiniu dažniu įkvepiant greitėja širdies ritmas, tačiau (paradoksaliai) mažėja kraujo spaudimas, o iškvepiant – lėtėja širdies ritmas ir didėja kraujo spaudimas.

Išmaniesiems įrenginiams skirtose saugyklose (pvz., Apple iOS App Store ir Google play programėlių parduotuvėje) galite rasti įvairių programėlių, tinkamų naudoti su įtaisais/jutikliais, kurie realiu laiku perduoda informaciją apie širdies ritmą (kartais dar ir laikus tarp širdies dūžių) pagal atitinkamą standartizuotą Bluetooth protokolo specifikaciją. Kai kurios iš šių programėlių leidžia įvertinti širdies ritmo variabilumą. Žemiau pateikiame tokių programėlių pavyzdžių:

Anksčiau širdies ritmą matuojančius įtaisus rinkdavosi ir dėvėdavo daugiausia sportininkai. O pastaruoju metu jie gerokai pinga ir paprastėja, tad išmaniosios apyrankės bei išmanieji laikrodžiai ima sparčiai populiarėti tarp paprastų gyventojų. Nors tokie prietaisai gali būti tinkami vidutinio širdies ritmo sekimui, tačiau absoliuti dauguma tokių įtaisų nėra tinkami vertinant širdies ritmo variabilumą (ŠRV):

Populiarus Polar H10 diržas su jutikliu laikomas kokybišku ir patikimu įtaisu širdies ritmui sekti namuose, tačiau jo siunčiami širdies ritmo duomenys neatitinka tą akimirką esančio tikrojo širdies ritmo, kuris matuojamas kartais per minutę. Ką tuomet rodo Polar H10?