Populiarus Polar H10 diržas su jutikliu laikomas kokybišku ir patikimu įtaisu širdies ritmui sekti namuose, tačiau jo siunčiami širdies ritmo duomenys neatitinka tą akimirką esančio tikrojo širdies ritmo, kuris matuojamas kartais per minutę. Ką tuomet rodo Polar H10?

Polar H10 siunčia dvejopą informaciją apie širdies veiklą:

  • širdies ritmą, kuris matuojamas kartais per minutę, ir
  • R-R intervalus (RRI) – laikus tarp širdies dūžių.

Panagrinėkime konkretų pavyzdį, kai apie pusę minutę buvo kvėpuojama lėtai ramiai sėdint, o po to atsistota ir pradėta fiziškai judėti. Žemiau A paveiksliuke pavaizduotas Polar H10 pateikiamas RRI kitimas, o B paveiksliuke – Polar H10 pateikiamas širdies ritmas (raudona linija) ir perskaičiuotasis iš RRI (mėlyna linija). Kuo RRI trumpesnis (mažesnis) – tuo širdies ritmas greitesnis (didesnis). 

 

A

B

Pastebėkite, kad B paveiksle raudona ir mėlyna linija toli gražu nesutampa: tiesiogiai pateikiamą širdies ritmą vaizduojanti raudona kreivė svyruoja gerokai mažiau ir laike atsilieka nuo mėlynos kreivės, kuri vaizduoja iš RRI intervalų išskaičiuotąjį širdies ritmą. Iš šių dviejų Polar H10 pateikiamų duomenų, geriausiai įvertinti dabarties akimirkos širdies plakimo dažnį gali padėti būtent RRI. Panašu, kad Polar H10 pateikiamas širdies ritmas yra vidurkintas.

Pabandykime paspėlioti, kiek RRI panaudojama vidurkiniam širdies ritmui paskaičiuoti. Žemiau paveiksle melsvomis spalvomis pavaizduotas širdies ritmas, kai vidurkinama iš mažesnio kiekio duomenų, o rausvomis spalvomis – iš didesnio kiekio.

Pagal mažiausią kvadratinį nuokrypį, į Polar H10 pateikiamąjį panašiausias širdies ritmas gaunamas, kai į vidurkinimą įtraukiama 11 R-R intervalų (12 širdies dūžių), tačiau vis tiek nesutampa.

O galbūt vidurkinimui naudojamas tam tikros trukmės įrašas? Tokiu atveju panašiausias širdies ritmas gaunamas, kai į vidurkinami paskutinių 8 sekundžių duomenys, tačiau vėlgi toks vidurkinimas nesutampa su Polar H10 pateikiamuoju širdies ritmo parodymu.

Panašu, kad Polar naudoja kiek sudėtingesnę metodiką nei spėtosios. Galbūt naudojamas svertinis vidurkis, kur didesnį svorį įgyja vėlesnės RRI reikšmės?

Bet kuriuo atveju, neapsigaukite žiūrėdami į Polar H10 pateikiamus širdies ritmo duomenis! Kai širdies ritmo variabilumas (ŠVR) didelis, Polar H10 rodomas širdies ritmas gali gerokai skirtis nuo tikrojo, tačiau sportuojant (kai ŠVR mažas), skirtumas minimalus.