EliteHRV matuoja širdies ritmo variabilumą (ŠRV), leidžia stebėti kaip ŠRV kinta diena iš dienos ir pagal tai gali teikti patarimus. Norint naudotis programėle, reikalingas įtaisas, kuris siųstų informaciją apie laikus tarp širdies dūžių standartizuotu Bluetooth protokolu (vien širdies ritmo informacija nėra pakankama).

 

Toliau šiame puslapyje išsamiau aprašyta „Elite HRV“ programėlės 4.2.2 versija su anglų kalbos sąsaja (taip pat palaikomos portugalų ir suomių kalbos).

Galimybės

Norėdami matyti širdies ritmo jutiklio siunčiamus duomenis realiu laiku ir/ar juos registruoti, nuspauskite programos lango apatinės juostos vidurinį „+“ mygtuką. Pasirinkite norimą veikseną, pavyzdžiui:

  • Pasiruošimo dienai įvertinimas (angl. Morning Readiness). Plačiau apie jį aprašyta žemiau.
  • ŠRV įvertinimas duomenis registruojant vos vieną minutę (angl. 1 min HRV Snapshot).
  • Širdies ritmo bei ŠRV matavimas duomenis registruojant praktiškai neribotą laiką (angl. Open Reading), t.y. kol jūs patys sustabdysite registravimą. Duomenis galima išsaugoti tik jei įrašo trukmė yra bent viena minutė.
  • Širdies ritmo bei ŠRV matavimas rodant kvėpavimo vediklį (angl. Guided Breathing).

Pasiruošimo dienos iššūkiams įvertinimas

Programėlė leidžia sekti kaip kasdien keičiasi jūsų ŠRV ir pagal tai įvertina, ar jūsų kūnas yra pasiruošęs priimti naujus dienos iššūkius, ar išeikvojęs išteklius, ar atsistatinėja po streso pagal būtent jums būdingą ŠRV.

Jei tą dieną su „Elite HRV“ dar neįvertinote savo pasiruošimo dienai, tuomet programėlė savo pradiniame lange pasiūlys tai. Spauskite mygtuką Morning Readiness. Jei pirmą kartą bandote registruoti duomenis su programėle, ekrane pasirodys pranešimas, kad spustelėję viršutiniame dešiniajame kampe galite konfigūruoti registravimą.


 

Atsivėrusiame lange spauskite Connect („Prisijungti“) tam, kad programėlė bandytų jungtis prie širdies ritmo jutiklio. Programėlei sėkmingai prisijungs prie įtaiso, išvysite iš širdies ritmo jutiklio gaunamus duomenis (angl. heart rate) kaip skaičių ir/ar kreivę (x ašyje yra 30 sekundžių laiko langas, y ašyje – konkrečią akimirką buvęs (t.y. nevidurkintas) širdies ritmas) ir/arba apskaičiuotas ŠRV (angl. variability) – priklausomai nuo programėlės konfigūracijos. Į ŠRV rodiklį pirmąsias kelias sekundes galite nekreipti dėmesio – reikia ilgesnio laiko, kad jis nusistovėtų. Jei ką tik kad ir visai mažai judėjote (kad ir paėjote kelis žingsnius) ir matote, kad širdies ritmas ištisai leidžiasi, geriau palaukite pusę minutės net daugiau, kol širdies ritmas nusistovės. Tiesiog ramiai sėdėkite ir nedarykite jokių pratimų – juk jūs norite įvertinti tikrąją dabartinę savo būseną, o ne dirbtinai sukeltąją. Pavyzdžiui, galite žvilgsnį ir dėmesį nukreipti į visiškai neutralų tašką. Kai būsite pasiruošę registruoti duomenis, nuspauskite mygtuką Start („Pradėti“).

Jei įjungta parinktis laukti tam tikrą laiką (pvz., 15 sekundžių) prieš registravimą (angl. stabilization period), tuomet ramiai išlaukite – leiskite širdies ritmui nusistovėti. Pasibaigus registravimo laikui, nuspauskite mygtuką Finish („Baigti“).

Pirmą kartą registruojant, dviejose skaidrėse pasirodys paaiškinimai apie galimybę apibūdinti naujai užregistruotą širdies ritmo kitimo įrašą (angl. Notes), pridėti gaires (angl. Tags), nurodyti savo nuotaiką (angl. Mood), kūno padėtį registruojant duomenis (angl. reading position) ir pridėti įvairius kitus duomenis. Vėliau galbūt įžvelgsite, kaip tie duomenys susiję su ŠRV. Antrojoje skaidrėje pabrėžiama, kad nurodant duomenis apie užduočių/pratimų atlikimą, reikia nurodyti informaciją apie ankstesnę dieną.

Pridėję papildomus duomenis, būtinai nuspauskite mygtuką viršutiniame dešiniajame kampe Save („Įrašyti“). Programa automatiškai patikrina, ar įrašomuose duomenyse nėra trikdžių (artefaktų) ir sinchronizuoja duomenis su nuotoliniu serveriu.

Jei duomenis registruojate pirmą kartą, Jums pasiūlys sukurti priminimą kasdien įsivertinti pasiruošimą dienai (angl. set reminder) arba galite kol kas nenustatyti priminimo (angl. maybe later) – priminimą nustatyti galėsite bet kada vėliau per programėlės nuostatas.

Vėlgi tik pirmą kartą įvertinant pasirengimą dienai pasirodys dviejose skaidrėse paaiškinimai apie šį matavimą. Svarbiausia žinia ta, kad iš vieno pamatavimo dar negalima įvertinti jūsų pasirengimo dienai. Reikia kelias dienas iš eilės atlikti tokius matavimus tam, kad programa įvertintų jums būdingą vidutinį ŠRV, kurio atžvilgiu po kelių dienų būtų pateikiami vertinimai apie pasirengimą dienai.

Jei diena iš dienos neatliksite pakankamai tokių matavimų arba padarysite didelę pertrauką tarp matavimų (pvz., maždaug savaitės), tuomet pasirengimo dienai įvertis spidometrą primenančio paveikslo centre bus rodomas kaip pilkas „n/a“. Norėdami matyti kitus įrašus, spauskite viršuje esantį mygtuką Log („Žurnalas“). Spustelėję konkretų įrašą, matysite išsamesnius jų ŠRV rodiklius.

Sukaupus pakankamai duomenų, autonominės nervų sistemos „spidometras“ santykinės pusiausvyros (angl. relative balance) įvertį rodys dešimtbalėje skalėje:

  • 7–10 žalias įvertis –  šiandien esate pajėgūs priimti/pakelti daugiau iššūkių/streso nei įprastai. Galite arba imtis šiek tiek sunkesnių uždavinių ar pratimų, arba jų galite atlikti daugiau; galite saugiai išbandyti savo ribas, vis dėl to nepersistenkite.
  • 4–6 geltonas įvertis – jei artimiausiomis dienomis neketinate ilsėtis, tuomet rinkitės šiek tiek lengvesnes užduotis, venkite didelio streso;
    • su rodykle, nukrypusia į kairę (simpatinę) pusę – kūnas patiria šiek tiek daugiau įtampos/streso nei įprastai;
    • su rodykle, nukrypusia į dešinę (parasimpatinę) pusę – kūnas kiek ilgėliau atsistatinėja po patirto trumpalaikio streso arba susikaupusio per ilgesnį laiką streso;
  • 1–3 raudonas įvertis – ieškokite progų deramai pailsėti
    • su rodykle, nukrypusia į kairę (simpatinę) pusę – kūnas patiria stiprų stresą arba nuovargį;
    • su rodykle, nukrypusia į dešinę (parasimpatinę) pusę – kūnas labai stengiasi atsigauti po didelio streso, leiskite kūnui tą daryti.

Visiškai normalu, kad santykinės pusiausvyros įverčiai keičiasi diena iš dienos. Anot „Elite HRV“ programėlės kūrėjų, viskas su Jumis gerai, jei kartkartėm gaunate žemus (geltonus ar net raudonus) santykinės autonominės pusiausvyros įverčius. Iš tiesų geriausi ilgalaikiai pasiekimai paprastai būna, kai beveik visada būna žali (7–10) santykinės pusiausvyros įverčiai ir tik 1 ar 2 įvertinimai per savaitę būna būna geltoni (4–6). Jei diena iš dienos jūsų įverčiai praktiškai nesikeičia – jūsų pasiruošimo dienai įvertinimai ištisai visada būna vien tik žali – greičiausiai jūsų gyvenime trūksta dirgiklių, neišnaudojate palankių progų prie jų prisitaikyti. Atminkite, kad „Elite HRV“ programa sukurta taip, kad santykinės pusiausvyros įverčius apie pasirengimą dienai pateiktų remdamasi ŠRV svyravimais skirtingomis dienomis, tad jei jei ilgą laikotarpį būnate ištisai stresinėje būsenoje, programa apsimoko atitinkamą ŠRV interpretuoti tai kaip normalią jūsų būseną!


Daugiau informacijos ieškokite programėlės kūrėjų svetainėje <elitehrv.com> anglų kalba.